تبلیغات
موسسه زبان های خارجی فرازان - چه زمانی برای شروع آموزش زبان انگلیسی مناسب تر است؟
 
موسسه زبان های خارجی فرازان
با ما در فراز باشید!
                                                        
درباره وبلاگ

برگزارکننده دوره های آموزش تخصصی زبان در سطوح مقدماتی تا پیشرفته در اصفهان
مدیر وبلاگ : مجید ودائی
نویسندگان
ساعتآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


 امروزه با پیشرفت روزافزون روابط بین الملل و ایجاد دهکده پهناور جهانی نیاز به یادگیری زبان دوم (مثلاً زبان انگلیسی)  برای برقراری ارتباط بیش از پیش احساس می‌شود. دانستن بیش از یک زبان به معنی دسترسی گسترده به انسانها و منابع است. افرادی که بیشتر از یک زبان را صحبت می‌کنند و می‌خوانند توانایی ارتباط با انسانهای بیشتری را دارند، با فرهنگ های بیشتری آشنا می‌شوند و بیشتر یاد می‌گیرند. آشنا کردن دانش آموزان با زبان دوم و فرهنگ‌های دیگر شناخت عمیق‌تری از تجربیات بشری و شانس شغلی بهتری را در اختیارشان قرار می‌دهد. دانستن زبان دوم با موفقیت‌های دانشگاهی همراه است. پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که در برنامه‌های سخت‌گیرانه مدرسه شامل 3 سال یادگیری زبان انگلیسی شرکت داشتند بیشتر به کسب درجات بالا در دانشگاه و کمتر به ترک تحصیل تمایل داشتند.

برخی از تحقیقات بیان می‌دارند دانش آموزانی که ساختار زبان دوم را فرا می‌گیرند نسبت به دیگران خلاق‌تر بوده و توانایی بیشتری برای حل مشکلات خود دارند .

 


چه زمانی باید یادگیری زبان دوم را شروع کرد؟

یادگیری زبان در هر سنی سودمند است.  مطالعات نشان می‌دهد که مغز انسان برای رشد زبانی در طی سالهای تولد و پیش از نوجوانی بسیار آزاد است و کودکانی که زبانی را قبل از آغاز نوجوانی یاد می‌گیرند به احتمال زیاد تلفظشان مانند گویشوران همان زبان است.  بیشتر متخصصان بر این باورندکه زمانی که یک کودک در سالهای ابتدائی زندگی با زبان دوم آشنا می‌شود، شانس او برای مهارت بیشتر در زبان مقصد بیشتر خواهد شد. این یک واقعیت است که هرچه زودتر بهتر؛ به توصیه متخصصان سودمندترین زمان برای یادگیری زبان دوم بین 4 تا 13 سالگی است.

اگرچه کودکانی که در فاصله دوران اولیه کودکی تا دوران اولیه نوجوانی(13- 4 سالگی) آموزش می‌بینند از کودکانی که از سن زودتری آموزش می‌بینند در یادگیری اغلب سریعتر پیشرفت می‌کنند. البته این به این معنی نیست که زبان خارجی را نمی‌توان در سنین بالا یاد گرفت. بدون توجه به سن کودک، تجربه و محیط و اینکه زبان چطور آموزش و تمرین داده می‌شود در فراگیری زبان نقش بسیار مهمی را ایفاء می‌کند.

بنابراین دانش آموزانی که زبان دوم را در سنین پائین‌تر یاد می‌گیرند نسبت به دیگران تلفظ و مهارت بهتری در زبان دوم دارند و از لحاظ اجتماعی توانایی بیشتری برای پاسخگویی به مشکلات را دارند. اختصاص سالهای بیشتری به یادگیری یک زبان  شانس بیشتری برای استفاده از آن در موقعیت‌های مختلف و کسب مهارت بیشتر را به همراه دارد. زمانی که کودکان زبان دوم را یاد می‌گیرند، مهارتهایی را پرورش می‌دهند که به آنها شانس ساختن آینده بهتری را می‌دهد. آنها برای همیشه توانایی ارتباط با دیگران را در شرایط گوناگون بدست می‌آورند، به علاوه بدون توجه به سطح مهارت، یادگیری زبان دوم و یادگیری فرهنگ کشورهای مختلف معمولاً دید کودک به زندگی را باز می‌کند و همچنین  شانس حرفه ای او را افزایش می‌دهد.

 


چه چیز کودک را از یادگیری باز می دارد؟

هرچه سن کودک کمتر باشد علاقه او به یادگیری زبان خارجی کمتر است. کودک ممکن است نفهمد که یادگیری زبان خارجی به چه درد می‌خورد و چرا آنها باید آن را یاد بگیرند. برای بسیاری کودکان ، دلیل اصلی آنها برای علاقه به انگلیسی در سنین پائین به خاطر فعالیت‌ها ، داستان‌ها  و آهنگ‌های موجود در طی یادگیری است، این معلمان و والدین هستند که تصمیم می‌گیرند یک کودک باید زبان انگلیسی را یاد بگیرد . در مقابل جوانان دلایل بسیار روشنی برای یادگیری انگلیسی دارند، برای استفاده از اینترنت، برای حرفه شان، گوش دادن به موسیقی و .... . پس برای معلم یک یادگیرنده جوان، وظیفه بسیار مهم ایجاد انگیزه و علاقه در زبان جدید است تا بتوانند زبان جدید را یاد بگیرند و استفاده کنند. انتخاب یک معلم مناسب نقش مهمی در یادگیری کودک شما دارد. چرا که اولین دیدار و یا اولین جلسه شروع کلاس هرگز از ذهن او خارج نخواهد شد و تا سالها در یادگیری زبان دوم او موثر خواهد یود. فکر نمی‌کنم که شما هرگز خاطره اولین روز مدرسه تان را فراموش کرده باشید!!!!!

 

موارد زیر مواردی هستند که به طور کلی کودک شما را از یادگیری باز می‌دارند:

•           احساس ناراحتی یا فشار زیاد

•           احساس سردرگمی به خاطر محتوای فشرده قواعد و کاربرد آنها که او نمی‌تواند به سادگی آنها را بفهمد.

•           فعالیت هایی که از آنها تمرکز و توجه طولانی مدتی را می‌خواهد.

•           بی حوصلگی

شما نمی‌‍توانید یک کودک را مجبور به یادگیری کنید. شما تنها می‌توانید محیط مناسب، منابع مفید و اطلاعات سازماندهی شده و شانس تمرین را برای او ایجاد کنید.

 

کودکان چطور زبان ها را یاد می‌گیرند؟

•           با برقراری ارتباط بین کلمات، یا بخش های مختلف جمله و قراردادن آنها در محتوای مرتبط و معنی دار.

•           استفاده از تمام حس ها و تماماً درگیر شدن؛ با مشاهده و تقلید، انجام کارها، تماشا و گوش دادن.

•           جستجو، آزمایش، اشتباه کردن و بررسی و تصحیح آنها

•           تکرار و اعتماد به نفس

•           انگیزه داشتن، عموماً زمانی که خواهر یا برادرانشان نیز زبان خارجی را یاد می‌گیرند یا می‌شنوند.


درگیر شدن والدین

کودکان همچنین دوست دارند که والدینشان در روند یادگیری آنها حضور داشته باشند و بفهمند که آنها چه چیزهایی را چطور یاد می‌گیرند!

موارد زیر به شما کمک می‌کند تا کودکانتان را به عنوان یک یادگیرنده حمایت کنید.

 

چطور می توانید به کودکتان در یادگیری زبان دوم کمک کنید.

ü      درگیر شدن با یادگیری آنها

ü      علاقه‌مند بودن به آنچه در درس‌های کودک اتفاق می‌افتد.

ü      حتی اگر شما خودتان انگلیسی زیادی نمی‌دانید، باز هم کارهای زیادی هست که می توانید برای کمک به کودکتان انجام دهید.

1- از معلم او راجع به نحوه تدریس در کلاس بپرسید.

•  با مواد آموزشی که در کلاس درس تدریس می‌شود آشنا شوید.

•  در باره برنامه های معمول کودکتان سوال کنید.

•  آنچه را که هر روز باید برای تمرین منزل انجام دهد چک کنید و زمان مشخصی را برای انجام تکالیف او مشخص کنید.

2- خودتان در مورد زبان بیشتر یاد بگیرید.

•  با کودکتان انگلیسی را یاد بگیرید.

•  از او بخواهید زبان جدید را به شما یاد دهد.

3- به او انگیزه بدهید. یادگیری را بدون استرس و با سرگرمی همراه کنید.

 

نحوه یادگیری کودکان را بفهمید

هرکودکی  برای یادگیری روش مخصوص به خودش را دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که تمام کودکان در یادگیری زبان دوم موفق هستند. سعی کنید روش‌هایی که کودکتان استفاده می‌کند را ارزیابی کنید  و آنها را با راه های جدیدی که می‌دانید آشنا کنید.

با استفاده از آنچه درمورد کودکتان می‌دانید سعی کنید تا بفهمید او با کدام روش زیر بهترکار می‌کند.

حس غالب  Dominant Senses/

بعضی‌ها ترجیح می‌دهند عکس‌ها و درک مطلب‌ها را به کار ببرند (‌یادگیرنده های بصری)،  بعضی‌ها دوست دارند به توضیحات و درک مطلب ها با صدای بلند گوش بدهند (یادگیرنده های سمعی) و گروهی به بعضی فعالیت‌های فیزیکی برای یادگیری نیاز دارند (یادگیرنده های حسی حرکتی). (‌برای آگاهی بیشتر میتوانید به کتاب هفت راز بزرگ یادگیری زبان انگلیسی­ مراجعه کنید.)

 

درون‌گرایی- برون‌گرایی  Interaction Preferences /

بعضی از کودکان اجتماعی و خونگرم هستند و زبان دوم را سریع یاد می‌گیرند، زیرا آنها می‌خواهند توانایی ارتباط با دیگران را سریعتر به دست بیاورند (‌برونگرا). آنها نگران اشتباهاتشان نیستند و از بکارگیری خلاقیتشان در استفاده از منابع محدودی که دارند خوشحال هستند.

 

بقیه کودکان متفکر و آرام هستند (‌درونگرا). آنها آنچه را که در اطرافشان گفته می‌شود و اتفاق می افتد را با شنیدن و مشاهده کردن یاد می‌گیرند. آنها در اشتباه کردن محتاط هستند و خیلی بیشتر دقت می‌کنند.

پردازش های تحلیلی/ Analytical processes

بعضی از کودکان نیاز دارند تا همه چیز بخش به بخش برای آنها توضیح داده شود تا بتوانند طرز کار آن را بفهمند ( قیاسی). این کودکان قانون ها و الگوهایی که برای کاربرد در دنیایی که آنها زندگی می‌کنند وجود دارد را دوست دارند. آنها نیاز به توضیحات صریح و روشن دارند و معمولاً زیاد می پرسند: "چرا؟".

بقیه ترجیح می‌دهند تا قانون‌هایی که یادگرفته‌اند را براساس تجربیات خودشان تمرین کنند (‌استقرایی). این کودکان دوست دارند تا سوال بپرسند و پاسخ‌های صحیح و قطعی بشنوند. آنها بسیار علاقه مندند تا آنچه را که می‌فهمند به شما بگویند تا شما درستی آن را تأیید کنید.

 

درگیر شدن کامل کودک

کودکان ذهن بسیار کنجکاوی دارند و از یادگیری از طریق بازی و تخیل، مشاهده و تقلید، انجام کارها، نگاه کردن و گوش دادن لذت می‌برند.

کودکان هچنین بخش مهمی از زبان اول خود را نیز از طریق واکنش فیزیکی به فعالیت های والدینشان در موقعیت های واقعی یاد می‌گیرند. والدین می‌گویند: "به آن سگ نگاه کن" یا "توپ را به من بده" و کودک انجام می‌دهد.این تعاملات بین کودک و والدین همیشه دلیل روشنی برای برقراری ارتباط است.

یادگیری از طریق پرسش موقعیت بسیار متفاوتی برای یادگیری است. " گذشته فعل رفتن چیست؟" تنها دلیل این سوال آزمودن حافظه کودک است . اصلاً سرگرم‌کننده نیست و حس های(شنوایی، بینایی، لامسه، ...) کودک را درگیر نمی‌کند.

 

نمونه هایی برای والدین:

والدین می‌توانند با یک محیط پربار آموزشی و ایجاد یادگیری از طریق محیط به کودکان خود کمک کنند، آنها می‌توانند با تبدیل انگلیسی به سرگرمی برای تمرین در منزل با استفاده از آهنگ ها،‌ بازی ها، و داستان و نقاشی به کودک خود کمک کنند.

کارهایی که شما می توانید انجام دهید:

•           از طریق تهیه مواد آموزشی انگلیسی در منزل مثل مجلات مصور انگلیسی، تلویزیون،‌ اینترنت ( با هدایت والدین!) یک نمایشگاه انگلیسی بسازید.

•           از برچسب های رنگی  و متنوعی استفاده کنید و وسایل منزل را به انگلیسی برچسب بزنید. برای مثال در آشپزخانه  می‌توانید روی میز، صندلی یا کابینت برچسب بزنید و اسامی انگلیسی آنها را روی هرکدام بنویسید.

•           مجموعه‌ای از سرودهای انگلیسی تهیه کنید و از اینترنت شعرهای آن را استخراج کنید و برای کودک خود بخوانید.

•           دفترچه ای از علایق او مثل ورزش، میوه، حیوانات و ... تهیه کنید و اسامی انگلیسی آنها را زیر هرکدام بنویسید.

•           کودک خود را به پارک (‌یا حتی مرکز خرید، مهمانی و ...)  ببرید و از او بخواهید نام آنچه را که می‌بیند به انگلیسی بگوید و با اتفاقات را به انگلیسی برای شما بازگو کند.

•           خواندن را برای او تبدیل به یک عادت کنید.

•           داستان هایی را به انگلیسی بخوانید.

•           اگر نمی‌خواهید اشتباهات لهجه تان به او منتقل شود برای او نوار یا سی دی های داستان  که به زبان انگلیسی است  بخرید تا به آنها گوش کند.

•           کتاب داستان‌هایی که به زبان انگلیسی و همراه با سی‌دی یا نوار است به کودک شما کمک می‌کند که در حال گوش دادن از روی کتاب نیز بخواند.

 

کمک به گسترش خزانه لغات کودک

تشویق کودکان به حفظ کردن کلمات از روی یک لیست کمک چندانی نمی‌کند. هرچه ارتباط بیشتری بین قسمت های مختلف زبان ایجاد کنید بهتر است. روش های زیر برای افزایش خزانه لغات کودک به شما کمک می‌کند:

•           کلمات را از روی محتوایشان دسته بندی کنید ( میوه ها، حیوانات، شغل ها) یا از معنی شان ( گرم، سرد، داغ، خنک) یا تضادها (سرد ، گرم).

•           از کودک بخواهید تا کلمه ها را با صدای بلند بخواند و یا داستانی را که کلمات جدید دارد با صدای بلند بخواند.

•           از او بخواهید کلمات جدید را بنویسد.

•           از او بخواهید تصویر کلمه را نقاشی کند.

•           از او بخواهید تا به کلمه جدید در نوار گوش دهد.

•           از او بخواهید دفتری داشته باشد و کلمات جدید را در آن یادداشت کند و روزانه آنها را مرور کند.

•           از او بخواهید راجع به کلمات داخل کتاب صحبت کند.

•           داستانی بگویید که در آن از کلمه جدید استفاده شده باشد.

•           داستانی بسازید و از کودک بخواهید آن را بخواند یا گوش کند.

 

به اشتباهات بپردازید

برای کودکان اشتباه کردن بخشی از روند یادگیری است.

•           زبان مادری یک کودک 5 ساله نیز ممکن است اشتباه دستوری داشته باشد.

•           آنها خیلی زیاد از قوانین و کلیات خودشان استفاده می‌کنند. پس یادگیری زبان دوم شامل اشتباهات زیادی است.

•           این یک امر طبیعی در یادگیری است. در واقع برای یک ارتباط مؤثر بهترین ایده تمرکز بر روی یادگیری کلی است نه صحت دستور زبان. اگر یک فرد خارجی سوالی را با دستور زبان غلط از شما بپرسد شما منظور او را می فهمید اما اگر کلمه ای را در آن سوال بلد نباشد مطمئناً فهمیدن سخت خواهد بود.

•           زمان برای یادگیری دستور زبان بسیار است، اما یادگیری کلمات از همین حالا می‌تواند به برقراری ارتباط کودک کمک کند و به او کمک کند تا دستور زبان را در آینده یاد بگیرد.

تکرار، تشویق، پاداش و ایجاد اعتماد به نفس، به کودک کمک می‌کند تا اشتباهات را شکست دهد. از تصحیح علنی اشتباهات کودکانتان بپرهیزید، با این کار ممکن است او را دلسرد کنید. تکنیک هایی برای کمک به کودک:

•           تصحیح نکنید بلکه تنها برای ذهن او مدل بسازید. مثلاً‌ اگر کودک شما پرسید: "آیا علی فردا به مدرسه رفت؟" می توانید به او بگویید: "بله! علی فردا به مدرسه می رود. پس، علی فردا چه کار می‌کند؟"

•           کودک را تشویق کنید تا خودش اشتباهاتش را تصحیح کند. این کار اعتماد به نفس او را بالا می برد و یادگیری را برای او عمیق تر می‌کند. همیشه بگویید: تقریباً درسته! می‌تونی یکبار دیگه سعی کنی. یا به کودک اشتباهش را نشان دهید اما جواب را به او ندهید.

 

نوع مطلب :
برچسب ها : سن یادگیری زبان، بهترین سن یادگیری انگلیسی،
لینک های مرتبط :
شنبه 5 اسفند 1396 09:53 ب.ظ
پست خوب من دائما این را چک کردم
وبلاگ و من تحت تأثیر قرار گرفته ام! اطلاعات بسیار مفید به ویژه قسمت آخر:
) من به اطلاعات بیشتر اهمیت می دهم. من برای مدت طولانی به دنبال این اطلاعات خاص بودم.
سپاس و موفق باشی.
دوشنبه 27 شهریور 1396 12:56 ق.ظ
If you are going for most excellent contents like me, simply pay
a visit this web site daily for the reason that it gives feature contents,
thanks
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:42 ق.ظ
It's remarkable to go to see this site and reading the views of
all colleagues on the topic of this paragraph, while I am also zealous of getting familiarity.
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:28 ب.ظ
If some one desires to be updated with most up-to-date technologies therefore
he must be pay a visit this website and be up
to date every day.
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:14 ق.ظ
I am extremely inspired together with your writing skills and also with
the structure for your weblog. Is that this a paid theme or did you modify it your
self? Anyway keep up the excellent high quality writing, it's rare to see
a nice blog like this one nowadays..
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:47 ب.ظ
This post will assist the internet people for creating new blog or even a weblog from start to
end.
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:23 ب.ظ
Definitely believe that which you said. Your favorite
justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just don't
know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.

Will likely be back to get more. Thanks
شنبه 14 مرداد 1396 03:41 ق.ظ
Howdy! I could have sworn I've been to this site before but after going through a few of the
articles I realized it's new to me. Regardless, I'm certainly
pleased I came across it and I'll be bookmarking it and checking back frequently!
دوشنبه 9 مرداد 1396 11:19 ق.ظ
Hi everyone, it's my first visit at this web site, and
article is actually fruitful in favor of me, keep up posting
these types of articles.
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:02 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the
post. I'll definitely return.
شنبه 7 مرداد 1396 09:18 ب.ظ
May I simply just say what a comfort to find somebody who genuinely knows what they're talking about
online. You definitely know how to bring an issue to light
and make it important. A lot more people ought to
read this and understand this side of your story. I was surprised that you're not
more popular since you most certainly possess the gift.
شنبه 7 مرداد 1396 08:22 ب.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords
but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share.

Thank you!
شنبه 7 مرداد 1396 12:44 ب.ظ
Very good info. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon).
I have bookmarked it for later!
شنبه 7 مرداد 1396 10:08 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this fantastic
blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding
your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk
about this blog with my Facebook group. Chat soon!
شنبه 7 مرداد 1396 07:58 ق.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through problems with
your RSS. I don't understand the reason why I cannot join it.
Is there anybody having the same RSS problems? Anyone who knows the answer can you
kindly respond? Thanx!!
شنبه 7 مرداد 1396 07:47 ق.ظ
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the
less. I've been using WordPress on several websites for
about a year and am worried about switching to another platform.
I have heard fantastic things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any kind of help would be really appreciated!
جمعه 2 تیر 1396 07:01 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل آیا واقعا حل و فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای
while. من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و شما خواهد را سادگی به
کمک پر کسانی که معافیت. اگر شما در واقع
که می توانید انجام من خواهد
مطمئنا تا پایان مجذوب.
دوشنبه 1 خرداد 1396 06:29 ب.ظ
Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
out and tell you I really enjoy reading through your posts.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
Thanks a ton!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر